Om SkolPool

Vilka är vi?

SkolPool Sverige är en kunskaps- och bemanningspartner som startade sin verksamhet i Lund under 2009.
Vi erbjuder flexibla, högkvalitativa och kostnadseffektiva personallösningar för skolor, kommuner och utbildningsorganisationer.
I dagsläget finns verksamhet från Ystad i söder till Umeå i norr med kontor i Lund och Stockholm med tyngdpunkt på bemanning och entreprenadlösningar inom elevhälsans medicinska insats (EMI).

SkolPool är sedan 1/11 2014 ett auktoriserat bemanningsföretag

Läs mer på Tryggbemanning.se.

Vision

Skolpool är ledande i att främja hälsan hos Sveriges framtid genom kompetens och kvalitet.

Kennet Laustrand
Kennet Laustrand

Operativ Chef

kennet.laustrand@skolpool.se
0733-10 35 55
Sara Rubin
Sara Rubin

Operativ Chef

sara.rubin@skolpool.se
0702-047889
Nina Lilja
Nina Lilja

Konsultchef mitt

nina.lilja@skolpool.se
076-795 2040
Lotta Bohlin
Lotta Bohlin

Konsultchef syd

lotta.bohlin@skolpool.se
0767-902150
Hanna Skanne
Hanna Skanne

Konsultchef väst

hanna.skanne@skolpool.se
0700-009951
Mia Persson
Mia Persson

Nationell handledande skolsköterska

mia.persson@skolpool.se
076-795 20 55
Eva Svensson
Eva Svensson

Samordnande skolsköterska / konsultchef mitt

eva.svensson@skolpool.se
0703-465701
Emma Jansson
Emma Jansson

Nationell Handledande Skolsköterska

emma.jansson@skolpool.se
0702-935818
Liza Blennerup
Liza Blennerup

Medicinsk Verksamhetschef

liza.blennerup@skolpool.se
0725-065935
Mats Swensson
Mats Swensson

MLA

mats.swensson@skolpool.se
Carina Drexler
Carina Drexler

Nationell Handledande Skolsköterska

carina.drexler@skolpool.se
0703-204942
Kerstin Swensson
Kerstin Swensson

Administration / Ekonomi

ekonomi@skolpool.se
072-2153510