Om oss

Historia

SkolPool Sverige

SkolPools historia går tillbaka hela vägen till 2009 när Louise Sternros och Kristian Sternros förverkligade ambitionen att stötta skolor genom att erbjuda kompetens inom elevhälsa. Louise arbetade på en skola och insåg fort att det fanns ett stort behov av elevhälsopersonal.

Vad som började som ett litet familjeföretag i Lund, är idag en branschledande partner och vårdgivare för över 110 skolor där Kunskapsskolan Sverige AB är en av de koncerner som vi arbetar med. Vi samarbetar även med kommuner och deras skolor.

SkolPoolfamiljen har växt och idag, år 2021, arbetar vi nationellt och har över hundra anställda inom olika yrkesroller så som skolkurator, studie- och yrkesvägledare, skolsköterska, skolläkare, specialpedagog och skolpsykolog. Vi har hjärtat med oss i vårt dagliga arbete och tror på ett tillsammansskap där relationen till våra anställda och partnerskolor bygger på värme och omtanke.

Vi är det personliga företaget som drivs av värdeorden kundfokus, engagemang och kvalité.

Vår affärsidé

Att vara en flexibel och pålitlig partner som hjälper skolor med elevhälsopersonal så att våra kunder kan fokusera på sin kärnverksamhet.

Vision

SkolPool är ledande i att främja hälsan hos Sveriges framtid genom kompetens och kvalitet.

Vilka vi är

Liza Blennerup

Medicinsk Verksamhetschef


liza.blennerup@skolpool.se
072-5065935

Mia Persson

Handledande skolsköterska


mia.persson@skolpool.se
076-7952055

Annelie Walter

Handledande skolsköterska


annelie.walter@skolpool.se
073-2594263

Kennet Laustrand

Operativ Chef


kennet.laustrand@skolpool.se
073-3103555

Sara Rubin

Operativ Chef


sara.rubin@skolpool.se
070-2047889

Nina Lilja

Konsultchef Mitt


nina.lilja@skolpool.se
076-7952040

Jehona Behramaj

Konsultchef Mitt


jehona.behramaj@skolpool.se
073-2594168

Eva Svensson

Konsultchef Mitt/Samordnande skolsköterska


eva.svensson@skolpool.se
070-5696099

AnnSofie Liberg

Konsultchef  Mellan


annsofie.liberg@skolpool.se
072-1796680

Lotta Bohlin

Konsultchef Syd


lotta.bohlin@skolpool.se
076-7902150

Carina Drexler

Data Protection Officer & Adminstratör PRN


carina.drexler@skolpool.se
070-3204942

Kerstin Swensson

Administration / Ekonomi


ekonomi@skolpool.se
072-2153510